28 Haziran 2016 Salı

SGK'dan artık e-bildirge şifresi verilmeyecek!Birçok kurum gibi Sosyal Güvenlik Kurumu da, bilişim çağının bir gereği olarak daha kolay ve erişilebilir hizmet sunabilmek adına elektronik ortamdaki uygulama alanını gün geçtikçe geliştiriyor. İşlemlerin artık elektronik ortamda gerçekleştirilebilmesi, kısıtlı olan zamanımızı daha etkin kullanmamıza olanak sağlıyor. İşimizi kolaylaştıran bu uygulamalardan biri de SGK’nın yeni şifre uygulaması.
Bilindiği üzere, 5510 Sayılı kanunun 4/1-a bendi uyarınca işçi çalıştıran işyerleri yükümlülükleri ile ilgili işlemlerini yürütebilmek için SGK tarafından bildirilen şifreleri kullanırlar. Bu şifreleri SGK’dan temin edebilmek için işyeri tescil işlemleri sırasında şifre başvurusu formunun ve sözleşmesinin de iletilmesi gerekir. İşlemler SGK tarafından gerçekleştirildikten sonra internet şifreleri kapalı bir zarfla teslim edilirdi. Şifrenin bulunduğu kapalı zarfı teslim alan kişi sadece işveren ya da işverenin görevlendirdiği vekili olabilirdi. SGK’nın yeni geliştirmesi ile internet üzerinden şifre temin edebilmek mümkün olacak.
İşyeri tescil işlemlerini tamamlayan işverenler e-bildirge şifrelerini teslim alabilmek için düne kadar SGK il müdürlüklerine bizzat gitmek zorunda kalabiliyorlardı. Yeni uygulama ile işverenin vekâlet işlemleri ile uğraşmasına veya bizzat SGK il müdürlüğüne gitmesine gerek kalmadan internet üzerinden e-bildirge şifrelerine erişebilecek.

NASIL E-BİLDİRGE ŞİFREMİ ALABİLİRİM?


Kurum üzerinden “e-SGK şifre” alanından işveren ya da işverenin görevlendirdiği vekilin e-devlet şifresi ile giriş yapılması gerekmektedir.
Şifre alınan ekrana ulaşabilmek için kurumun kendi sayfasından giriş yapılmalıdır. Önce sgk.gov.tr adresinden “E-SGK” kısmı seçilir. “Diğer Uygulamalar” alanı içine tanımlanmış “e-SGK şifre” seçeneği bizi e-Devlet şifresinin girildiği ekrana ulaştırmaktadır. Bu alanda işyeri açılışını gerçekleştiren işveren ya da işverenin görevlendirdiği vekilin e-Devlet şifresi kullanılmalıdır. Giriş yapılan ekranda işyeri tescil numarasının bulunduğu bölümden bildirge ekranlarında kullandığımız “sistem şifresi” ve “işveren şifresi” görüntülenebilmektedir. Yeni tescil edilen işyerleri için şifreler eskisinden farklı olarak büyük harf, küçük harf ve rakam kullanılarak oluşturulmaktadır. İşyeri tescil işlemleri esnasında kurumdan şifre başvurusu sonucu verilen formdaki aktivasyon kodu ile onaylandıktan sonra şifreler aktif hale gelecektir.

AYRICA E-BİLDİRGE ŞİFRE BAŞVURUSUNDA BULUNMAM GEREKİR Mİ?

SGK şifre sistemindeki bu yeni uygulama şifre başvuru formu ve e bildirge şifre sözleşmelerini ortadan kaldırmamaktadır. Şifre alabilmek için daha önce de olduğu gibi e-Sigorta Hizmetleri İnternet Kullanıcı Kodu Ve Kullanıcı Şifresi Başvuru Formu ve beraberinde e-Sigorta Sözleşmelerinin kuruma ıslak imzalı olarak iletilmesi gerekmektedir. Başvuru yapılmadan “e-SGK şifre” ekranından şifre almak mümkün olmayacaktır.
Kaynak : http://iskanunu.com/haberler/2667-e-bildirge-sifrelerinde-yeni-donem